تولگیران مرجع تول گیری در ایران

مشخصات افراد مطمئن برای تول گیری یا قاریق گیری شهر خود را در سایت تولگیران ثبت کنید تا جهت استفاده هموطنان عزیز منتشر شود

تول‌گیرها با اقداماتی که انجام می‌دهند منبع عفونت را از حنجره نوزادان خارج می‌کنند

بیماری تل به زبان فارسی، قاروق به ترکی ، دانه به زبان لری

   این بیماری بیشتر در کودکان زیر 2 سال دیده می شود که در هر منطقه کشور نام بخصوص برای خود دارد ولی علائم و روش درمان یکسان می باشد. علائم بیماری : تب و لرز ، اسهال و استفراغ و بی اشتهایی شدید می باشد و از دیگر علائم این بیماری بوی بد دهان و بوی بد مدفوع میباشد  و آخرین علامت این بیماری خارش بینی است که عموما" بچه ها با چنگ زدن در صورت یا مالیدن بینی به این طرف و آنطرف التهاب خود را نشان میدهند  .


       کودکان در این حالت از خوردن و آشامیدن شدیدا" اجتناب می کنند و هر چه را که می خورند بالا می آورند . این حالت تا جایی پیش می رود که کودک به دلیل عدم دریافت غذا آنقدر ضعیف می شود که از دنیا می رود. من در بیمارستان کودکان متوجه شدم، که متاسفانه پزشکان هنوز این بیماری را
 نمی شناسند و روش سنتی درمان آن را هم قبول ندارند، و هنوز هم روش درمانی برای آن پیدا نکردند.
         ولی من ده ها طفل را از نزدیک دیدم که با این روش سنتی خیلی ساده، درمان شده اند . و خانواده هایشان صد در صد از درمان رضایت داشتند ، چون بعضی از بچه چندین بار به این عارضه دچار شده بودند و فقط هم با این روش درمان شده بودند .
من یکروز به سراغ خانم (.....) که در کرج ساکن هستند رفتم و روش ایشان را از نزدیک مورد برسی قرار دادم و کاملا" به کار ایشان ایمان آوردم و هیچگونه تقلب و دروغی در کارشان ندیدم ، و از آنجا که این روش را نمیتوان به وسیله نوشتن انتقال داد من هم از این کار صرف نظر میکنم تا خدای نکرده اشتباهی در این روش انجام نگیرد ولی با این همه متوجه شدم که مقدار از خوراکی های معمول یا غیره در مجاری پشت بینی و بالاتر از لوزه ها می چسبد و امکان بلعیدن غذا  و نوشیدن را از کودک میگیرد و ایجاد حالت تهوع را برای آنها بوجود میاورد ، که من تنها توصیه ایکه میتوانم به خانواده ها بکنم این است که با کمی ماساژ نرم در قسمت گلو و لوزه ها سعی کنند که نخاله های غذایی را که در آن محوطه چسبیده است را رد کنند و گر نه سریعا" به کار بلد این رشته مراجعه نمائید که در هر شهر و روستا وجود دارند .
       و توصیه جدی به پزشکان عزیز در رابطه با این بیماری ، امیدوارم این روش را بیاموزند.
نکات قابل توجه در رابطه با پیشگیری این بیماری :


1- زمانی که میخواهید غذای کمکی به نوزادتان بدهید ( از شش ماهگی تا دو سالگی ) حتما" آن را به صورت حریره ، رنده شده ریز ، چرخ شده بدون دانه های درشت و حتی در رابطه با میوه های که پوست چسبنده دارند مانند سیب ، خیار ، هلو ،شلیل ، زرد آلو به صورت نکتار باشد .
2-مراقبت جدی برای نظافت منزل ، چرا که بیشتر مواقع بچه ها در زمان بازی تکه های آشغال را به دهان میگذارند مانند : عدس ، لوبیا ، تکه ای استخوان یا غضروفهای مرغ که روی زمین افتاده و یا همراه غذا می بلعند  ، عامل این بیماری است ( اصولا" کودکان چون عمل بلع را نمیتوانند درست انجام دهند و یا در حال خوردن سریع دچار احساسات و خندیدن و عکس العمل های مانند چرخش سر به سوی دیگر و یا عطسه میشوند احتمال بوجود آمدن این عارضه را ده برابر میکند .
3- سعی شود در زمان غذا خوردن کودک محیط ساکت و بدون تحریک و خنده و تشنج باشد .
4- علائم این بیماری را دقیقا" مطالعه و آگاهی کامل داشته باشید تا در صورت مشاهده علائم ، احتمال آن را داده و از این که کودک دوران طولانی را در این حالت بگذراند جلو گیری شود ، زیرا بدن اطفال ضعیف شده و آمادگی بیشتری برای پذیرش بیماری های دیگر را دارد .


       روش درمان جدید: این روش درمان بسیار جالب توسط آقای لطیفی کارمند شهرداری شهریار برایمان ارسال شد که بعد از برسی های لازم  این روش برای دوستان ارائه میگردد تا این بیماری به راحتی درمان شود  در مرحله اول بیمار را روی زمین به حالت طاق باز میخوابانید بعد دو قطره روغن مایع درون هر دو مجرای بینی میچکانید تا ببلعد سپس کمی زیر گلو و محل لوزه ها را ماساژ دهید بعد همانگونه که حالت دراز کش دارد با سرم قندی  مجرای بینی هایش را به آرامی شستشو دهید و اجازه دهید که بیمار سرم قندی را از مجرای بینی در حالت دراز کش ببلعد بعد از دو سه بار انجام این عمل محل گرفتگی باز میشود  و بیمار اشتهای زیادی برای خوردن دارد و این اشتها نشانه درمان کامل میباشد .

با تشکر از آقای لطیفی که احساس مسولیت نموده و ما را راهنمایی کردند

منبع : http://dbds.ir/index.php/free/54-16

 • درودبیکران برخدای متعال
  بسم الله الرحمن الرحیم
  برای برطرف کردن تل کودک دوانگشت شصت راروی
  سیبیل فک بالابگذاریدودوانگشت سبابه را درانتهای
  فک پایین بگذارید فک پایین رابه بیرون کش دهید
  3مرحله تکرارکنیدتامخاطوخرده غذاتخلیه وبلع شود
  بلافاصله کودک بهبودمیابدوالسلام علیکم ورحمت الله وبرکاته
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

ویدئوی تولگیری : برای نمایش روی تصویر کلیک کنید