تولگیران مرجع تول گیری در ایران

مشخصات افراد مطمئن برای تول گیری یا قاریق گیری شهر خود را در سایت تولگیران ثبت کنید تا جهت استفاده هموطنان عزیز منتشر شود

تول‌گیرها با اقداماتی که انجام می‌دهند منبع عفونت را از حنجره نوزادان خارج می‌کنند

تول گیر ها ما فوق تخصصها را شرمنده کرده اند

هرچند میخواهم از موضع یک غیر پزشک به قضیه اپروچ کنم ،به خودم اجازه میدهم که از اصطلاحات پزشکی استفاده کنم .نیت اصلی ام از این جستار معرفی یک واقعیت احتمالی به همکاران متخصص و غیر متخصص ام میباشد،تا یکی به بررسی علمی این مقوله مبادرت ورزد(به امید حق).منتقدم به اینکه چرا منتظریم تا یک مقوله و ایده حتمامجاری روش تحقیق و نرم افزارهای آماری دراروپا و امریکا را بگذراند و اتیکت نام غربی چند پزشک اروپایی یا امریکاییی به پای آن به شکل مهر تایید بخورد ،آنگاه ما سر سپرده و دربوغ و کرنا کنیم و فلان سندروم را بر زبان رانده و به دانستن اش مباهات کنیم..

 اصطلاحی بود که درنهایت توسط ایشان وضع شد،بس که ما دس دس کردیم.

مطمئنم شوکه شدید،و غبطه میخورید.چرا ما نتوانستیم آنرا معرفی کنیم.

نه این فقط یه امتحان بود.من که غیرتی میشوم اگر یک روز بشنوم دیگرجای ،این بیماری بنام پزشکی دیگرثبت گردیده ،درحالیکه دربلاد خودم افراد متبحری تحت عنوان (قاروق گیری) خاشگیر(kash maker)به اجرای آن و مداوا مشغول بوده اند. افسوس میخورم از اینکه دردوره تخصص هرچه کردم کسی را شجاعت توجه به این موضوع نبود و نتوانستم اساتیدم را قانع کنم که دست از تکرار آزموده های دیگران بردارند و از Rat race ای که بدان مبتلایندکه همانا تولید هرچه سریعتر مقاله برای طی کردن پشت سر هم مدارج استادیاری ––دانشیار-استادی است خارجشان نمایم و قانعشان کنم که این کار را انجام دهند-البته این انتقاد شدیدا به خودم هم وارد است که چرا تاکنون خودم ،مستقلا دراین زمینه تحقیق آماری نکرده ام!!!!!-

.بهرحال غصه خوردن دردی دوا نمیکند.این مطلب را چون فعلا درمنطقه خودم نبوده و امکان کارتحقیقی برایم وجود ندارد،برای تسکین دل خودم مینویسم.و انگیزه اش اتفاقی بود که روز گذشته برایم رخ داد.

 

یکی از اقوام شیرخوارش را با استرس فراوان با شکایت استفراغ مکرر،تب شدید،عطش توام با obstipationبرای معالجه نزد من آوردند.درنگاه اول تشخیص به سادگی GE(گاستروانتریت)و درمان سرم و ضداستفراغ و آنتی بیوتیک و تب بر.اما پدرم به نکته ی جالبی اشاره کرد.با اشاره به مردمکهای شیرخوار مصر گردید که احتمالا تشخیص kash maladie میباشد.البته پدرم این اصطلاح را بکارنبرد!!-و این اصطلاح من درآوردی خودم است به زبان فرانسه-.دراصطلاح محلی گفت که “وره خاش دکته”.یعنی استخوان یا خاش در او گیر کرده!!!؟

اما این خاش گیرکردگی چیست؟

خاش:خاش در اصطلاح خاص به استخوان اطلاق میشود اما دراین مورد اسم عام برای هر جسم خارجی است که درناحیه ی حنجره ی شیرخوار-احتمالا گلوت-گیر میکند و دربیشتر موارد شامل تخم سیب ،پوست تخمه،استخوان مرغ یا ماهی،و مشابه آن می باشد.

خاش وگیر(kash maker):فردی است با مهارت کافی که قدرت تشخیص وجود و خارج کردن جسم خارجی درفارنکس را دارد.معمولا خانم و استادشان مادر یا مادر شوهرشان می باشد.

خاش گیران(ویران-vey run):به پروسه خارج کردن جسم خارجی از حلق توسط خاش وگیر اطلاق میشود.

Kash maladie:نوعی ناخوشی شامل تب بدون کانون (عمدتا)با یا بدون یکی از علایم ذیل:

بی حالی شدید،تهوع ،استفراغ،عطش،کوچک شدن مردمک درسمتی که جسم خارجی در آن سمت گیر نموده است همراه با افتادگی مختصر پلک-پتوز-(سندروم هورنر )

کاراکتریستیک این وضعیت، سه گانه ی-تریاد- هورنر ،تب و بی حالی است!.

سن ابتلا از زمانی که graspدرانسان پدیدار میشود به بالا.معمولا بدنبال وقایعی چون مهمانی ،شب نشینی، تولدکه تعداد زیادجمعیت ممکن است مادر را از کودک غافل نماید و کودک بی مهابا جسم خارجی را درحلق فرو برد اتفاق می افتد.

اگر درکتب مرجع پزشکی بتوانم معادلی برای آن بیابم تب بدون کانون fever without a focusشاید بیشتر موراد این بیماری را دربر بگیرد.درحالیکهkash میتواند یک فوکوس مشخص و واضح باشد!!.

طول مدت بیماری:از چندروز تا چند ماه.مواردی گزارش شده که کودکی سابقه بستری مکررو حتی کاهش وزن داشته اما درنهایت با این اقدام سنتی بهبود یافته است( و ما فوق تخصصها را شرمنده نموده!)

 

کوچک: دکتر محمد رادگودرزی

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

ویدئوی تولگیری : برای نمایش روی تصویر کلیک کنید